Pytanie:
Jak wyciąć równoległy rowek na trójwymiarowym profilu
Steve In CO
2019-03-24 19:17:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Próbuję stworzyć zamiennik szuflady stolika kawowego, która zaginęła lata temu. Pamiętam, że front szuflady pasował do profilu spódnicy na stole, więc mogłem wykonać szablon z drugiej strony i rozsądnie dopasować go piłą taśmową i szlifierką taśmową.

Jednak utknąłem na tym, jak wyciąć rowek, który jest równoległy do ​​zakrzywionej krawędzi. Nie jestem pewien, jak zabrałbym się do wycinania tego rowka, ponieważ musi on podążać za trójwymiarowym konturem. Gdyby to było proste, wydawałoby się, że może praca dla routera z płotem, ale jedyne, które widziałem, nie działałyby dobrze na takiej krzywej.

Jakiego narzędzia lub techniki potrzebuję, aby wyciąć zakrzywiony rowek w ten sposób?

enter image description here

(Aktualizacja)

Kontynuacja:

Skończyło się na zrobieniu raczej nieskomplikowanego zapasu zapasów z kilkoma „półfabrykatami”, które znalazłem na Amazon, kawałkiem drewna z kosza i mini zaciskiem c . Po prostu zgarnąłem koniec, wyciąłem rowek na środku, wepchnąłem w niego ostrze i zacisnąłem je na miejscu.

W pewnym sensie pracował na kawałku złomu, dobrze tnąc w miejscach, w których biegał z ziarnem, ale był nierówny i trudny do kontrolowania, gdy przecinał ziarno twardego klonu. Jestem pewien, że pomogłaby lepsza przewaga i więcej praktyki. Nie wygładziłem krawędzi lepiej niż to, co dostajesz pilnikiem diamentowym.

Myślę, że po usunięciu błędów to wystarczy. Dziękujemy tym, którzy to zasugerowali.

Scratch Stock Test

Możesz to zrobić ręcznie za pomocą zapasu zapasów, albo wykonanego po krzywych, albo zmodyfikowanego, aby to zrobić. Używając elektronarzędzi, tego rodzaju rzeczy są bardzo proste dla routera (i byłyby znacznie, znacznie szybsze, jak prawdopodobnie jest oczywiste). Czy rowek jest zaokrąglony czy płaski na dole? Tak czy inaczej nie ma to większego znaczenia, jestem po prostu ciekawy.
Na początku myślałem, że ma płaskie dno, ale patrząc bliżej, wydaje mi się, że jest rzeczywiście zaokrąglony. Nie jestem przeciwny używaniu routera zasilającego, ale nie jestem pewien, jak bym to zrobił, aby uzyskać różną głębokość cięcia, aby podążać za zmianą wysokości. Aha, i dzięki za wskazówkę dotyczącą „zapasów zapasów”. To dla mnie nowy termin, więc daje mi coś nowego do spojrzenia.
Witamy. Jest trochę zapasów zapasów w [poprzedniej odpowiedzi] (https://woodworking.stackexchange.com/questions/5147/how-do-i-achieve-inset-edge-beading/5148#5148), ale dużo więcej informacji na temat jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, znajdziesz je w sieci. Nie do tego zadania, ale bardziej ogólnie, ponowne wyobrażenie sobie zapasów zapasów przez Garretta Hacka jest szczególnie warte zobaczenia. W tym celu chciałbyś zastosować konstrukcję z szerokim ogrodzeniem + modyfikację, aby działać na zakrzywionej krawędzi, podobnie jak w przypadku wskaźników znakujących do tego samego celu - z dwoma punktami nośnymi.
Przepraszam, że całkowicie zdystansowałem się, że są one zmianą wysokości! Nie mogę sobie wyobrazić, jak tego nie widziałem, teraz to takie oczywiste. Chociaż uważam, że każde narzędzie o wystarczająco małej podstawie powinno wystarczająco dobrze pokonywać zakręt, to z pewnością komplikuje sprawę i utrudniłoby uzyskanie dobrego wyniku.
Dwa odpowiedzi:
Katie Kilian
2019-03-25 21:01:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To jest trudne! Po dłuższym przemyśleniu, oto jak bym to zrobił.

Użyłbym materiału do rysowania, z częścią ogrodzenia zmodyfikowaną tak, aby pasowała do krzywych.

Nigdy nie robiłem tego z zapasem zapasów, ale zrobiłem podobną rzecz z routerem. Oto zdjęcie podstawy podążającej za krzywą, którą zbudowałem dla mojego routera przycinającego:

Curve-following router base

Zdjęcie: Charlie Kilian na Instagramie

(Przepraszamy za szybką i brudną konstrukcję; był to przypadek, w którym pomysły, które tworzyłem, nigdy nie zostały odbudowane jako ostateczna wersja).

Ważna część tutaj jest ogrodzenie wykonane z dwóch kołków. Podstawa zachowuje się jak zwykła prowadnica krawędziowa, z wyjątkiem tego, że zamiast prostego prowadnika, dwa kołki umożliwiają jej kontakt z dowolnym punktem na zakrzywionej krawędzi, jednocześnie trzymając ją równolegle. Aby go użyć, użyj kołków jako prowadnicy, utrzymując je płasko względem krzywizny podczas przesuwania routera. Krzywa kołków styka się z krzywizną przedmiotu obrabianego tylko w dwóch punktach (po jednym na każdym kołku), umożliwiając frezarce obracanie się zgodnie z krzywizną. Odległość od frezu do ogranicznika kołka określa, w którym miejscu obrabianego przedmiotu frezarka tnie.

Użyłem powyższej podstawy do wycięcia zakrzywionego profilu tej linii:

Curved work piece with relief cut by router in a curve-following base

Źródło zdjęcia: Charlie Kilian na Instagramie

(W przypadku niejasności w tej kwestii: w powyższym przykładzie , Użyłem routera w podstawie podążającej za łukiem tylko do utworzenia profilu krzywej. Płaskie dno dużych wnęk zostało wyczyszczone za pomocą płaszczyzny routera, aby podkraść się do tego profilu. / p>

Ta technika obsługuje zakrzywione dno szuflady, ale nie uwzględnia krzywizn na powierzchni. Dlatego właśnie dostosowałbym tę technikę do surowca zamiast używać routera. Płaska podstawa routera utrudni kontrolę głębokości cięcia, gdy porusza się on po zakrzywionej powierzchni. Chociaż zajmie to więcej czasu, zapas zapasów zapewni znacznie lepszą kontrolę.

Zmodyfikuj ogrodzenie pręta, aby mieć dwa kołki po obu stronach frezu, podobnie jak w przypadku umieszczenia dwóch kołków po obu stronach frezu. Kiedy używasz zapasu, trzymaj oba kołki w kontakcie z dnem szuflady i powinny być zgodne z krzywizną. Dodatkowo, ponieważ wyrzeźbienie profilu zajmie wiele przebiegów, błąd w jednym przejściu nie jest tak katastrofalny, jak błąd popełniony w routerze.


Jeśli zdecydujesz się użyć scratcha w magazynie, oto kilka solidnych porad dotyczących , jak wykonać nóż.

Po obejrzeniu kilku filmów na YouTube i przejrzeniu połączonego pliku PDF, myślę, że zrobienie zapasu zapasów prawdopodobnie mieści się na moim poziomie umiejętności, chociaż mogę potrzebować lepszych plików. Najtrudniejszą częścią będzie prawdopodobnie przycięcie profilu do stali. Dobry pomysł na kołki. Próbowałem wymyślić najlepszy sposób wykonania ogrodzenia.
@SteveInCO,, jeśli sprawdzisz link, który zamieściłem powyżej w poprzednim komentarzu, są w zasadzie plany dotyczące różnych zapasów zapasów, z których możesz budować. Ten w prawym górnym rogu to ten, który chcesz zbudować. Re. przecinając profil, myślę, że nie potrzebujesz tutaj profilu jako takiego, potrzebujesz po prostu frezu o określonej szerokości utrzymywanego w odległości X od ogrodzenia, z lekką krzywizną krawędzi, prawda? Chociaż pilniki byłyby przydatne, gdy masz już kawałek stali (który w razie potrzeby można wyciąć z końcówki brzeszczotu), dolną krawędź można w razie potrzeby uformować w całości na papierze ściernym lub środku do ostrzenia.
SaSSafraS1232
2019-03-25 21:12:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Szczerze mówiąc, jeśli robisz tylko jedną z nich, myślę, że najszybszą rzeczą byłoby po prostu użyć dłuta i wyrzeźbić go odręcznie. Najpierw wyznacz odległość od krawędzi i szerokości rowka za pomocą kompasu, a następnie po prostu pozostań między liniami. Często sprawdzaj głębokość za pomocą małego kawałka drewna ze śladem. Kiedy jest całkiem blisko, owiń papierem ściernym blok na tyle mały, aby zmieścił się w rowku, wygładź go i udoskonal.

Oczywiście, jeśli nie wykonałeś żadnego rzeźbienia wcześniej, poćwiczyłem wcześniej na kawałku tego samego drewna . Weź małe kęsy i obserwuj słoje drewna. Zmień kierunek, jeśli idziesz pod włos, aby zapobiec wyrwaniu. Może też obejrzyj kilka podstawowych filmów o rzeźbieniu w Internecie.

Też o tym myślałem, ale jestem okropnym rzeźbiarzem. Jeśli masz doświadczenie (lub stwierdzisz, że możesz je łatwo podnieść), jest to dobry sposób.
Ponadto uderza mnie, że prawdopodobnie tak powstał oryginalny utwór.
@CharlieKilian Tak, właściwie myślałem o wspomnieniu o tym w mojej odpowiedzi. Biorąc pod uwagę drobne nieprawidłowości, jestem prawie pewien, że zostało to zrobione ręcznie.
Tak, gdybym miał talent do rzeźbienia, to mogłaby być odpowiedź. Nie mam nawet dłuta, więc musiałbym dużo ćwiczyć. :-)
@SteveInCO, tak, a ponadto musiałbyś być naprawdę dobry w ostrzeniu go * teraz *, ponieważ żłobienia wcale nie działają dobrze, chyba że są ostre jak brzytwa. Istnieje odpowiedź, która może w tym pomóc, ale wycinanie rowka całkowicie ręcznie, nie wydaje mi się opłacalne dla kogoś bez doświadczenia (chociaż głosuję za odpowiedzią, ponieważ jest to całkowicie akceptowalna opcja, jak to zrobić).


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...