Pytanie:
Jak mogę dokładnie przeciąć deskę, która jest zbyt szeroka dla mojej piły stołowej?
Jason C
2016-11-11 00:11:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam deski o szerokości 0,75 x 14 cali, które próbuję przyciąć na odcinki w zakresie 50-60 cali. Ważne jest, aby cięcia były dokładne i prawdziwe.

Jednak 14 „jest zbyt szeroki dla moich sań lub ukośników na mojej piłce stołowej. Bardzo trudno mi je wyciąć.

Najbliżej do tej pory było przymocowanie prowadnicy do deski i wsuwanie jej. Problem polega na tym, że 1) bardzo trudno jest ustawić krawędź ostrza na linii cięcia, jednocześnie ustawiając deskę na prowadnicy oraz 2) na początku cięcia suwak ledwo znajduje się w torze, może pół cala lub więc i nie stabilizuje się, dopóki nie osiągnie około 6 cali, więc niezwykle trudno jest utrzymać proste cięcie (to również sprawia, że ​​problem nr 1 jest jeszcze trudniejszy):

enter image description here

(Ten rysunek nie jest tak naprawdę w skali, ale mam nadzieję, że jest jasny.)

Prawa krawędź tej planszy nie jest w rzeczywistości prosta, więc nie mogłem umieścić, powiedzmy, ogrodzenie tam.

Próbowałem też zbudować naprawdę długie sanki, ale nie byłem w stanie zrobić nic satysfakcjonującego, zwłaszcza mając problemy z wykonywaniem długich prostych ślizgów, które są gładkie na torach, czyniąc go wystarczająco silnym, aby wesprzeć figurę. Jak dotąd albo wydaje się to niemożliwe, albo nie mam do tego umiejętności, albo kombinacja obu.

Jakie mam opcje? nie mam nic przeciwko budowaniu innych sań, po prostu ... nie wiem, co robić.

Zauważ, że to nie długość 50-60 "jest problemem, ale szerokość 14" jest problemem w stosunku do rozmiaru mojej piły stołowej od przodu do tyłu.

To jest coś, czego w tym przypadku nie chciałbym przecinać poprzecznie na pilarce stołowej. Gdybyś miał piłę do płyt przesuwnych, mógłbyś, ale nie w tym przypadku.To idealny scenariusz dla piły torowej. Ponieważ zakładam, że nie posiadasz lub już byś go użył, możesz dość łatwo wykonać własną prostą krawędź dla zwykłej piły tarczowej.Gdybym to był ja, przyciąłbym go wyrzynarką, a prostą krawędź i równo osadzoną końcówkę przycinającą na routerze, aby uzyskać dokładne wyniki.
Każda z nich byłaby naprawdę łatwiejsza i prowadziłaby do dokładniejszego cięcia, ponieważ nie masz do czynienia z tak nieporęcznym kawałkiem drewna. Możesz nie spieszyć się i ustawić prostą krawędź tuż przy znaku przed cięciem.
To są dobre pomysły. Mam piłę tarczową, wyrzynarkę i frezarkę. Mogę je wszystkie wypróbować. Frezarka może być dla mnie lepszym wyborem, ponieważ zapewni ładną krawędź bez konieczności kupowania ostrza wykańczającego do mojej piły tarczowej (mam tylko naprawdę szorstkie ostrze).
@Jacob Przy okazji powinieneś zamieścić te pomysły jako odpowiedź.
Nigdy nie używałem piły stołowej, ale użycie piły tarczowej z prostą krawędzią jest dobre, możesz to zrobić nawet na (płaskim) podłożu, umieszczając ją na płycie izolacyjnej (lub piankowej), więc nie opuść ostrze w betonie. Lub podepnij go warstwą 1/4 "na wierzchu płyty piankowej, aby uniknąć wybuchu. Możesz również użyć kozłów, ale wtedy musisz upewnić się, że nie przewróci się i nie uszczypnie na końcu cięcia.
Jigsaw + router to świetny sposób, aby przejść tutaj, jeśli nie masz piły tarczowej i czegokolwiek, czego możesz użyć jako prostownicy. Jeśli masz tylko frezarkę, ta sama podstawowa metoda otwiera szansę na ćwiczenie cięć piłą ręczną, bez konieczności podkreślania, jak proste lub prostopadłe jest cięcie. IMO zawsze dobrze jest szukać sytuacji, w których nie tylko piłujesz skrawki, aby ćwiczyć, ale faktycznie produkujesz coś, ponieważ uważam, że ma to wpływ na to, jak bardzo jesteś oddany wynikowi :-)
Ponieważ muszę podłączyć tylko opcję narzędzia ręcznego, możesz oczywiście ciąć ręcznie, a następnie wygładzić cięcie lub dopasować do linii za pomocą płaszczyzny blokowej (lub dowolnej płaszczyzny, jeśli twoje umiejętności ostrzenia są dobre) lub alternatywnie narzędzia do szlifowania krawędzi . W obu przypadkach najlepiej pracować od obu krawędzi, aby nie ryzykować wybicia, gdy narzędzie opuści krawędź, nad którą pracujesz.
Jim Tolpin ma rację. Ostra piła ręczna to bardzo dobra opcja do tego typu rzeczy, zwłaszcza jeśli wykonujesz tylko kilka cięć (nie wykonujesz pracy produkcyjnej). Jeśli chcesz uzyskać idealną krawędź, po piłowaniu wyczyść ją strużką blokową. Będzie pięknie.
Siedem odpowiedzi:
Jacob Edmond
2016-11-11 01:57:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest to coś, czego w tym przypadku nie chciałbym przecinać poprzecznie na pilarce stołowej. Gdybyś miał przesuwaną piłę panelową, mógłbyś, ale nie w tym przypadku. To idealny scenariusz dla piły torowej.

Ponieważ zakładam, że nie jesteś jego właścicielem lub już byś go użył, możesz dość łatwo wykonać własną prostą krawędź dla zwykłej pilarki tarczowej.

Gdybym to był ja, przyciąłbym go blisko za pomocą wyrzynarki, a następnie użyłbym prostej krawędzi i płaskiego frezu do frezowania, aby uzyskać dokładny wynik

+1 przy cięciu blisko, a następnie przycinaniu za pomocą frezarki, idealna metoda tam, gdzie dostępne są narzędzia elektryczne.
+1 przy cięciu blisko, a następnie przycinaniu za pomocą routera! Spróbuję tego dziś wieczorem na zupełnie innym projekcie.
Fwiw, cięcie + wykończenie na routerze działało super, ale ostatecznie zrobiłem tor z MDF i pary aluminiowych pasków (klejonych w / jb quik) i trochę nasadki do prowadnicy (tatuśki do ścieżek wyciętych na piłce stołowej) dla mojego piła tarczowa i jako ostateczne rozwiązanie zastosowała podejście torowe. Działa świetnie, jest szybki i przenośny. Od tego czasu ulepszyłem tor, dodając prowadnicę 90 stopni na spodzie w celu szybkiego umieszczenia.
„można dość łatwo wykonać własną prostą krawędź dla zwykłej piły tarczowej”. „Tablica tartaczna” Google. Jest to * bardzo * łatwe i * bardzo * dokładne.
Jim Tolpin
2017-01-19 22:46:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W przypadku zaledwie kilku cięć, odpowiednio naostrzona piła ręczna jest o wiele szybsza niż wygłupianie się z przyrządami lub płotami. Deska 3/4 cala będzie przecinana z prędkością około jednego cala na pociągnięcie ... Zrób obliczenia.

Miło cię tu widzieć Jim!
Ron Worland
2019-01-11 06:54:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Innym dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli wykonujesz wiele cięć, jest zbudowanie przyrządu ze sklejki, który ma prowadnice pasujące do szczelin miernika kąta u dołu i kwadrat do podniesionej krawędzi ostrza na górnej stronie, aby oprzyj deski.

Możesz użyć tarcicy wymiarowej do kwadratowej krawędzi, aby mieć pewność, że ma płaskie powierzchnie do pracy. Kawałek sklejki musi być szerszy niż szerokość deski, którą chcesz przyciąć i wystarczająco długi, aby sięgał przez dwie szyny prowadzące, aby pozostał kwadratowy i wierny podczas przesuwania długich desek po blacie.

Możesz dodać zatrzymuje się, jeśli chcesz użyć prostego zacisku "C", ale przyrząd musi być wystarczająco długi, aby twój ogranicznik został zamontowany.

Mały mostek na przedniej krawędzi przy cięciu utrzyma dwa kawałki sklejka (w poprzek ostrza) razem. Powinieneś mieć krótki bok, aby zapewnić podparcie po obu stronach cięcia, aby zapobiec wyrwaniu z tyłu; ale nie jest to w 100% potrzebne.

Przykład:

enter image description here

enter image description here

enter image description here

Treow Wyrhta
2016-11-11 01:33:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W tym przypadku musisz użyć piły tarczowej (lub ręcznej).

Będziesz potrzebował 2 piłokształtnych. (Jeśli wycinałeś na środku długiej deski, możesz potrzebować 3 piłokształtnych lub nawet 4, jeśli chcesz zmaksymalizować stabilność).

Ustawiasz deskę na piłach konnych, a następnie używasz piła tarczowa w połączeniu z kwadratem. Istnieje wiele różnych dostępnych w handlu pił tarczowych, które można kupić, na przykład Kreg „Square-Cut” (tylko jeden przykład).

LeeG
2016-11-11 01:37:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Do wszystkich takich cięć używam piły gąsienicowej. Mam Festool, ale te Dewalt lub Makita również działają dobrze, lub możesz zrobić wersję DIY jednego ze sklejki 1/2 "i piłą tarczową.

Kładę sklejkę na arkuszu piankowej izolacji na ziemi, aby była podparta po obu stronach cięcia. O wiele łatwiejsze niż próba ręcznego manipulowania dużymi arkuszami sklejki lub MDF, a także całkiem dokładne. Używam Seneca Prowadnice równoległe do wykonywania powtarzalnych cięć.

Tak bardzo mi się to podoba, że ​​zmniejszyłem ogranicznik na mojej Unisaw z 52 "do 34", ponieważ nigdy więcej nie używam piły stołowej do arkuszy .

enter image description here

Właśnie przeglądałem filmy z tej piły do ​​głębokich otworów Festool. Nie sposób jednak usprawiedliwić tego zakupu. Makita jest jednak trochę bardziej przystępna cenowo. Nie mogę go teraz kupić, ale dodaję do mojej listy świątecznej. Podam zgrubne cięcie, a następnie pomysł przycinania routera, który Jacob najpierw spróbował. W przeciwnym razie kupię ostrze wykańczające do mojej piły tarczowej i przejdę do podejścia prowadzącego.
Nie zapominaj, że przyrządy Kreg to kolejna opcja.
mmathis
2016-11-11 07:42:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli masz piłę ukośną, możesz wykonać jedno cięcie i przejść mniej więcej w połowie (lub więcej, w zależności od rozmiaru ostrza) przez 14 ". Odwróć płytę tak, aby strona z cięciem była skierowana na zewnątrz, wyrównaj ostrze w rzucie pierwszego cięcia i zakończ cięcie w ten sposób.

@FreeMan W ogóle nie sugeruję używania piły stołowej
Wow ... mój zły - kompletne czytanie ze zrozumieniem zawodzi. Usunę mój komentarz.
ratchet freak
2016-11-14 15:34:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To nie jest cięcie, do którego powinieneś używać miernika kąta. Zamiast tego powinieneś używać ogrodzenia jako przewodnika. Jeśli nie masz dobrej krawędzi odniesienia, możesz przymocować deskę na odpady, która jest równoległa do cięcia, które chcesz wykonać, aby docisnąć do krawędzi.

Sprawdź, która strona piły stołowej jest większa, czyli to miejsce, w którym duży element powinien być podparty. Umieść płot po drugiej stronie.

Jeśli to nie jest wystarczające podparcie, możesz użyć piły lub dwóch, aby działać jako przedłużenie stołu lub faktycznie zbudować przedłużenia stołu, jeśli oczekujesz więcej tego rodzaju cięć .

Nigdy nie polecałbym cięcia poprzecznego piłą stołową pod płotem.
Koniec planszy nie jest kwadratowy


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...